Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών! Με τις Δ’, Ε & ΣΤ’ τάξεις παίξαμε ένα κουίζ στα Αγγλικά και εντυπωσιαστήκαμε από το πόσες πολλές γλώσσες υπάρχουν στον κόσμο μας: 6.000 με 7.000! Εσείς το ξέρατε; Μάλιστα οι πιο πολλές από αυτές μιλιούνται στην Αφρική και στην Ασία. Επίσης γνωρίζατε ότι παραπάνω από τους μισούς ανθρώπους του πλανήτη μας είναι δίγλωσσοι ή πολύγλωσσοι; Εξηγήσαμε όμως ότι αυτό δεν σημαίνει ότι μιλάνε και τις δύο (ή περισσότερες !) γλώσσες το ίδιο καλά. Σε κάθε περίπτωση όλες οι γλώσσες είναι πλούτος και για το παιδί που τις μιλάει και για το σχολείο αλλά και για την κοινωνία στην οποία ανήκει. Για αυτό το λόγο τις γιορτάσαμε όπως τους αξίζει,  για παράδειγμα με αυτοκόλλητα σε διάφορες γλώσσες και χρώματα που μοιράσαμε στα παιδιά όλων των τάξεων.  Ποια γλώσσα να έτυχε άραγε στο δικό σας παιδί; Τέλος υπενθυμίσαμε στα παιδιά πόσο τυχερά είναι που μπορούν να μαθαίνουν ξένες γλώσσες στο σχολείο και τονίσαμε τη σημασία του να αξιοποιούν κάθε μέρα αυτή την ευκαιρία. Όταν γνωρίζω πολλές γλώσσες μπορώ να ταξιδεύω,  να γνωρίζω  ανθρώπους από όλο τον κόσμο και να ‘γεύομαι’ διαφορετικούς πολιτισμούς. Αυτές ακριβώς οι γνώσεις και οι δεξιότητες είναι που θα εκτιμηθούν και στην αγορά εργασίας όταν τα παιδιά ενηλικιωθούν.

Δεν θέλουμε για κανένα παιδί τίποτα λιγότερο. Μαθαίνουμε στα παιδιά να είναι περήφανα για το  γλωσσικό κεφάλαιο που ήδη φέρουν και με επιμονή φροντίζουμε να το εμπλουτίζουμε καθημερινά μέσα από τα μαθήματα των ξένων γλωσσών που διδάσκουμε στο σχολείο μας. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία σας!

Εύα Πολυμενάκου
Εκπαιδευτικός Αγγλικών