Εργαστήριο δημιουργικής γραφής, αξιοποιώντας προφορικές πηγές από παππούδες και γιαγιάδες

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε εργαστήριο δημιουργικής γραφής στα πλαίσια του φετινού σχεδίου δράσης από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων Α΄, Β΄1, Β΄2 και Στ΄.

Παππούδες και γιαγιάδες μαθητών του σχολείου μας μοιράστηκαν τις προσωπικές τους ιστορίες, αναμνήσεις, συναισθήματα, βιώματα, ώστε να αξιοποιηθούν έπειτα από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων και να δημιουργήσουν δικές τους ιστορίες/κείμενα.

Ευχαριστούμε θερμά τους καλεσμένους μας κ. Ανδρέα Σταθόπουλο, παππού μαθητών των Α΄ και Γ΄ τάξεων, την κα. Άννα Λεοντίου, γιαγιά μαθήτριας του Β΄1 και τον κ. Βαγγέλη Πασσά, θείο μαθητή του Β΄2 και πρώην διευθυντή του σχολείου μας!

Σας ευχαριστούμε πολύ για την τιμή που μας κάνατε, για τις πολύτιμες προσωπικές ιστορίες που μοιραστήκατε μαζί μας, τον χρόνο που αφιερώσατε αλλά και τον τρόπο με τον οποίο πλησιάσατε τα παιδιά!

Αξιοποιώντας προφορικές ιστορίες
εργαστηριο Λεοντιου