Διάκριση Γ΄ τάξης στον Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου ”Castello di Duino”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του σχεδίου δράσης «Ευρωπαϊκοί ορίζοντες», δημιούργησαν ένα συλλογικό ποίημα με τίτλο «Εσύ κι Εγώ» και θέμα την Ευρώπη. Το ποίημα αυτό έλαβε τη 12η θέση στον Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου ”Castello di Duino”, έναν από τους σημαντικότερους σε διεθνές επίπεδο διαγωνισμούς, που διοργανώθηκε στην Τεργέστη επ’ ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης 2023-2024.

Μέσα από αυτή την καλλιτεχνική δημιουργία, οι μαθητές έστειλαν τα μηνύματά τους για την εξάλειψη των διακρίσεων και του ρατσισμού σε όλη την Ευρώπη και όλο τον κόσμο!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στις δασκάλες μας, Χριστίνα Μπαμπάτσικου και Έλενα Καψωμάνη!